Design trends

Gjëra që duhet të konsideroni kur po blini mobilje të reja

Mobiljet e reja kanë fuqinë të transformojnë mënyrën se si duket shtëpia juaj dhe sa mirë funksionon ajo. Nëse jeni të interesuar të blini mobilje të reja, ka disa gjëra të rëndësishme, që duhet të keni parasysh përpara se të filloni. 

Vizitoni Pierre Cardin Home për të zbuluar të gjitha tendencat më të reja të mobiljeve, aksesorëve, tapetëve e më shumë. 

Mobilje në shitje ka shumë në treg, mundësitë e zgjedhjeve janë të pafundme. Për të mos qenë konfuzë më poshtë po listojmë shtatë gjëra të rëndësishme që duhen marrë parasysh kur të jeni gati të blini mobilje të reja, në mënyrë që të bëni zgjedhjen e duhur për shtëpinë tuaj dhe nevojat tuaja unike.

1. Madhësia dhe dimensionet

Duhet matur çdo hapsirë e përcaktuar për mobilje, matja e çdo pjese është e rëndësishme për t’u siguruar që ajo përshtatet siç duhet në hapësirë. Nëse jeni duke blerë mobilje të reja për të zëvendësuar ato të vjetrat, përdorni matjet e mobiljeve tuaja aktuale si udhëzues. Blerja e mobiljeve që janë shumë të mëdha mund ta bëjë dhomën të duket e ngushtë, ndërsa mobiljet që janë shumë të vogla nuk do t’ju japin funksionalitetin që ju nevojitet dhe mund të duket sikur ato humbin nëpër dhomë. Gjëja kryesore është të zgjidhni artikuj që janë të gjerë, të rehatshëm dhe në raport të mirë me pjesën tjetër të dhomës, në mënyrë që gjithçka të ketë një ekuilibër të këndshëm vizual.

2. Materialet

Materiali nga i cili janë përbërë mobiljet tuaja të reja nuk përcakton vetëm pamjen e tyre. Ai luan një rol të madh në sa i qëndrueshëm është në kohë. Kërkoni mobilje që përmbajnë teknika ndërtimi dhe prodhimi prej druri të fortë që do ta mbajnë atë në formë të shkëlqyer edhe pas shumë vitesh konsumimi. Cilësia premium e mobiljeve në shitje tek Pierre Cardin Home do plotësojë nevojat tuaja për një kohë shumë shumë të gjatë. 

3. Lloji i tapicericë

Ndenjëset e divaneve zakonisht plotësohen me tapiceri pëlhure ose lëkure. Përcaktoni se cili lloj tapicerie i përshtatet më së miri stilit tuaj dhe stilit të jetesës. Pëlhura si mikrofibra është e mrekullueshme për shtëpitë me fëmijë dhe kafshë shtëpiake, ndërsa liri ofron një pamje më të sofistikuar. Lëkura është një zgjedhje e shkëlqyeshme sepse i shton një ndjesi të veçantë shtëpisë tuaj dhe qëndron mjaft mirë ndaj viteve të përdorimit dhe për lëkurën kërkohet shumë pak mirëmbajtje. Në Pierre Cardin Home format gjeometrike të lidhura me ndërthurjen e fibrave, formave dhe teknologjisë artizanale me atë moderne krijojnë linja unike dhe të pa imitueshme që  njihen në të gjithë botën

4. Ngjyra

Kur blini mobilje të reja, gjithmonë merrni parasysh ngjyrën dhe imazhin që do të ketë shtëpia juaj përpara se të merrni një vendim. Mendoni për ngjyrat e tjera tashmë në shtëpinë tuaj duke përfshirë dyshemenë, ngjyrën e murit dhe orenditë e tjera. Zgjidhni mobilje të reja që përputhen me këto ngjyra. Një rregull i mirë praktik është të zgjidhni mobiljet në një ngjyrë të fortë dhe një nuancë neutrale, kështu që ju mund të shtoni lehtësisht aksesorë herë që dëshironi të ndryshoni pamjen e dhomës.

5. Marka

Ka qindra marka mobiljesh në treg, kështu që gjetja e një që ofron produkte cilësore mund të jetë një sfidë. Lexoni review-të e disa markave dhe njihuni me to përpara se të përcaktoni nëse ato kanë apo jo produktet që ju nevojiten dhe nivelin e cilësisë që dëshironi. Pierre Cardin Home është ofruesja e markave më prestigjoze si DOIMO SALOTTI, ZEBRANO, VALERON, etj. 

6. Forma dhe silueta

Ngjyra dhe materiali i mobiljeve tuaja të reja kanë rëndësi, por përvec tyre janë edhe forma dhe dizajni i përgjithshëm. Mobiljet e dhomës së ngrënies që kanë një hapsirë të madhe janë perfekte për të argëtuar mysafirët, si dhe për të ofruar hapësirë të bollshme për darkat e festave dhe vaktet familjare. Eksploroni forma të ndryshme për sende si divane dhe karrige në mënyrë që të gjeni modele që i përshtaten shtëpisë tuaj dhe nevojave tuaja. Një divan i mbushur stil puffer është i shkëlqyeshëm për t’u çlodhur, ndërsa një divan i profilit të ulët mund të jetë më i përshtatshëm nëse po kërkoni të dizajnoni një hapësirë moderne dhe bashkëkohore.

7. Funksionaliteti

Një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të mbani mend kur blini mobilje është se sa funksionale janë. Provoni diçka që ju ofron dy funksione në një, si p.sh. një stol ruajtjeje të rehatshëm me kapak me varëse ku mund të fshihni dhe të organizoni aksesorët e dhomës së ndenjes. Një qendër e bukur argëtimi e rrethuar nga rafte librash e bën të lehtë ruajtjen dhe shfaqjen e filmave, librave dhe muzikës tuaj të preferuar. Tavolinat e palosshme janë perfekte nëse dhoma juaj e ndenjes është më e vogël dhe ju japin fleksibilitetin që ju nevojitet pa zënë shumë vend. Eksploroni dizajne të ndryshme mobiljesh në Pierre Cardin Home për t’ju ndihmuar të gjeni pjesë që jo vetëm do të duken bukur, por gjithashtu do t’ju japin funksionalitetin e nevojshëm për të përfituar vërtet maksimumin nga çdo investim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *