Carpets, Uncategorized

Tapet për Shtëpi, Pyetjet më të Shpeshta

Tapet

Jeni duke kërkuar për tapetin tuaj të ardhshëm dhe keni pyetje përpara se të zgjidhni të duhurin? Në këtë artikull do t’ju përgjigjemi disa prej pyetjeve më të shpeshta që ne në Pierre Cardin marim nga klientët tanë. Çfarë lloj tapeti më duhet për shtëpi?

Lloji i tapetit që ju nevojitet varet nga vendi i vendosjes, për ambiente të brendshme apo të jashtme.Tapetët e jashtme janë prej najloni ose plastike që përballojnë lehtësisht motin. Tapetët e brendshëm duhet të jenë të rehatshëm me materiale cilësore dhe që përputhen me arredimin e brendshëm. Zgjidhni madhësinë dhe materialin e duhur që përshtatet me buxhetin tuaj në Pierre Cardin.

Çfarë lloj tapeti është i përshtatshëm për dhomën e gjumit?

Çdo tapet që ju përshtatet dhe ju pëlqen mund ta blini për dhomën e gjumit.Tapeti i duhur lidhet me shijet personale të ngjyrave, modelit të tapetit dhe arredimit të dhomës. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme që duhet të keni parasysh është madhësia e krevatit, p.sh tapetët në dhoma ku krevati është king size duhen të mëdhenj. Zgjidhni madhësinë e duhur për dhomën tuaj të gjumit. Nëse keni një buxhet të arsyeshëm, blini tapet prej leshi të punuar me dorë. Tapetët e leshtë janë luksozë dhe të bukur dhe të përshtatshëm. Tapetët prej mëndafshi bambu janë gjithashtu një alternativë e shkëlqyer për dhomën e gjumit. Më pas, përshtatni ngjyrat me muret, perdet, mobiljet dhe vetë shtratin.

Cilat janë llojet e materialeve të tapetëve?

Ka një shumëllojshmëri fibrash që përdoren për lloje të ndryshme tapetësh. 

Materialet ndahen në tre grupe:

  • Materiale natyrale: leshi, mëndafshi, pambuku, juta, sizali dhe bari i detit.
  • Materiale sintetike: fije mëndafshi artificial, polipropileni, tapetët me mikrofibër/poliestër, najloni etj.
  • Materiale të përziera: miks ndërmjet materialeve sintetike dhe natyrale.

  Materiale të tjera që nuk bëjnë pjesë në kategoritë e mësipërme janë ato prej lëkure, lesh artificial / lëkurë artificiale.

Cilat janë disa lloje tapetësh të punuar me dorë?

Tapetët e punuar me dorë janë të gjitha ato punimi i të cilëve bëhet duke përdorur duart e njeriut dhe jo makineritë. Disa tapetë të punuar me dorë janë me nyje dore, me tufa, tezgjah, të endur dhe gërsheta.

Cilat materiale tapetësh duhen shmangur?

Zgjedhja e tapetit në bazë të materialit varet nga faktorë të ndryshëm. Në zonat me trafik të lartë në këmbë, shmangni tapetët me fibra si mëndafshi. Për dyshemetë e jashtme dhe të banjës, përdorni najlon dhe jo lesh. Shmangni materialet si jute ose fije mëndafshi në zonat më lagështi. Tapetët me fibra sintetike mund të jenë trajtuar me kimikate dhe të shkaktojnë alergji. Pra, më mirë shmangini nëse ju ose dikush në familje ka probleme.

Çfarë janë tapetët e leshit?

Ndër të gjitha llojet e tapetëve, tapetët e leshit janë forma origjinale e tyre dhe kanë një histori mijëravjeçare. Kjo fibër, e marrë nga delja, është një fibër natyrale. Ato janë të lehta për t’u pastruar. Nëse kujdeseni mirë, ato mund të zgjasin pesëdhjetë deri në njëqind vjet. Sot, tapetët e leshit vijnë me përzierje të tjera fibrash sintetike. Fijet e përziera  bëjnë që tapetët të kenë kosto më të lirë dhe janë më të qëndrueshme.

Cilët lloje tapetësh janë të shtrenjtë?

Ka dy mënyra për të përcaktuar koston e një tapeti. E para është nga lloji i fibrës së përdorur për ta bërë atë dhe e dyta mënyra ose cilësia e punimit. Për shembull, tapetët me fibra mëndafshi të vërtetë janë të kushtueshme. Leshi i deleve të Zelandës së Re është më i miri midis llojeve të tjera të leshit.

Sa më e lartë të jetë cilësia e një tapeti, aq më shumë kushton. Duhet shumë kohë dhe punë për të bërë tapetë me cilësi të lartë. Duhen 6-8 muaj për të prodhuar tapetë të cilësisë së lartë me përmasa të rregullta të punuar ne dorë. Për këtë arsye kosto e tyre do të jetë më e lartë. Këto lloj tapetësh të kësaj cilësie superiore jane një investim pasi zgjasin shumë vite dhe janë vlerë e shtuar për ambientin tuaj. 

 Cilat janë disa lloje të fijeve të tapetëve?

Fijet e një tapeti i referohen densitetit të fibrës në tapet. Me fjalë të tjera, është trashësia e tapetëve. Brenda kësaj, një tapet mund të jetë me grumbull të lartë ose grumbull të ulët. Tapetët e punuar me dorë kanë një grumbull në to, ndërsa tapetët me thurje të sheshtë nuk kanë grumbull.

Shpresojmë që t’ju kemi ndihmuar me përgjgjet tona rreth llojeve të tapetëve. Përpara se të zgjidhni tapetin tuaj të ardhshëm për çdo pyetje që keni,na kontaktoni

 Na vizitoni në showroomet e Pierre Cardin në:

1- Kompleksi Delijorgji, Bulevardi Gjergj Fishta, Tiranë 1000

2-Qendra Prestige Home Albania (Autostrada Tiranë-Durrës Vora 1032 AL, Km. 12, Vorë)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *